Bez serca ani rusz – serce – jak o nie dbać

29 WRZEŚNIA – ŚWIATOWY DZIEŃ SERCA

Światowy Dzień Serca, obchodzony od 2000 roku 29 września, został zainicjowany przez Światową Federację Serca (w Polsce organizowany od 2002 roku przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne) przy wsparciu Światowej Organizacji Zdrowia, UNESCO i UNICEF-u.

Światowy Dzień Serca to akcja o zasięgu globalnym, podczas której osoby, rodziny, społeczności i rządy na całym świecie uczestniczą w działaniach mających na celu zadbanie o zdrowe serca swoje i innych.

Kampania ta ma na celu wpłynięcie na świadomość społeczną, dotyczącą chorób serca
i układu krążenia oraz na zmianę negatywnych nawyków związanych ze stylem życia, takich jak palenie tytoniu, niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej i stres. Taka zmiana pozwoliłaby uniknąć około 80% przedwczesnych zgonów z powodu chorób serca i udaru mózgu. Z badań wynika, że choroby sercowo-naczyniowe są wciąż główną przyczyną śmierci Polaków. Co trzeci mężczyzna i co dziesiąta kobieta umiera na serce przed
64 rokiem życia.

Równie ważne dla naszego zdrowia są regularnie wykonywane badania profilaktyczne
i szybki dostęp do opieki medycznej na odpowiednim poziomie.

Poniższa wystawa wirtualna zawiera prezentację autorskiego wyboru literatury zgromadzonej w Naszej Bibliotece, dotyczącej codziennego życia z chorobami serca i układu krążenia, leczenia i profilaktyki tychże.

Bibliografia

Zapraszamy do obejrzenia wystawy

Iwona Jaroszek
Dział Informacji Naukowej

OTWÓRZ WYSTAWĘ