Wystawa Działu Zbiorów Specjalnych

Chiński Nowy Rok, przypadający w roku bieżącym na drugą połowę lutego jest najważniejszym świętem w chińskiej tradycji. Uroczyste obchody tego wydarzenia trwają 15 dni, a ich imponujący rozmach, bogaty program i wszechobecna feeria barw odpowiadają doskonale różnorodności chińskiej kultury. Cywilizacja chińska, której początki sięgają III tysiąclecia p. n. e., niezmiennie zachwyca i intryguje mieszkańców Europy.

Z okazji rozpoczęcia Roku Psa zapraszamy na wirtualną wędrówkę przez Chiny. Jej szlak wyznaczony został przez wybrane znaki pisma chińskiego, gdyż – jak rzekł Minister Kultury ChRL, Cai Wu – „chińskie znaki są odbiciem chińskiej kultury”. Zaprezentowane w tym zestawieniu 23 sinogramy stanowią oczywiście tylko niewielką część tego potężnego, bo składającego się z ok. 50 000 znaków, pisma ideograficzno-fonetycznego. Jest to najstarszy spośród używanych współcześnie systemów pisma – znane są zapisy na kościach zwierząt i skorupach żółwi nawet z XV w. p. n. e.

Ilustracje do wystawy pochodzą z zasobów ikonograficznych dostępnych w Dziale Zbiorów Specjalnych: albumów malarstwa i rzeźby, fotografii krajobrazowej i reportażowej, przewodników, map, a także małych form grafiki. Zapraszamy na wystawę.

OTWÓRZ WYSTAWĘ