Miejscowości ziemi łódzkiej były, są i pewnie będą atrakcyjne dla świata filmu. Nasz region to jedno
z najbogatszych filmowo województw, a jego stolicę określa się mianem Hollyłódź.
Na terenie całego województwa, na przestrzeni dziesięcioleci, zrealizowano wiele filmów i seriali.
W niektórych miejscowościach filmowcy pojawili się tylko raz, inne są widoczne w kilkudziesięciu czy nawet kilkuset obrazach. Najpopularniejsze lokacje do filmu, oprócz Łodzi, to Piotrków Trybunalski, Nieborów i Zgierz. Chętnie filmowane są również Bogusławice, Inowłódz, Tomaszów Mazowiecki, Klęk, Pabianice i Walewice.
Nasz region jest rajem dla wyobraźni, ma duży potencjał. Można tu nakręcić każdy film. Sceneria jest urozmaicona, od lasów, łąk, pól i rzek po różnorodną architekturę
i inspirujący klimat. Wybrane miejsce elastycznie może stać się tym, co zaplanował reżyser. Miejscowości Łódzkiego były już między innymi Warszawą, Lublinem, Krakowem, Ziemiami Odzyskanymi, magicznym ogrodem Bianki, a nawet hiszpańską twierdzą Brunete oraz Somosierrą.
Film to ruch, ale i historia miejsc. Ziemia łódzka na przestrzeni lat bardzo się zmieniała. Dzięki obrazom filmowym możemy się na chwilę zatrzymać, cofnąć w czasie, odświeżyć wspomnienia albo też pobiec do przodu i zerknąć w przyszłość. Dlatego warto zapoznać się z filmami, dla których tłem jest nasz region. Uważny widz na pewno dostrzeże swoje ścieżki i adresy znajomych miejsc.
Wystawa „W regionalnym kadrze” została podzielona na krótkie rozdziały wg gatunków filmowych. Przydział jest wyborem subiektywnym, gdyż jeden obraz może być jednocześnie na przykład romansem, filmem historycznym i biografią. W każdej z części przedstawiamy kilka wybranych (spośród wielu istniejących) filmów z regionalnymi plenerami. Może ktoś z Państwa zachęci się do zwiedzenia województwa łódzkiego szlakiem filmowym?
Wystawa w najmniejszym stopniu nie wyczerpuje tematu. Jest tylko inspiracją do dalszego zgłębiania tej dziedziny. Zapraszamy zatem do oglądania, a potem do lektury licznych publikacji ze zbiorów Biblioteki (w załączeniu bibliografia), które bardziej szczegółowo zilustrują dziedzictwo filmowe województwa łódzkiego.
Wystawę przygotował
Dział Zbiorów Regionalnych