W dniu 16 sierpnia 1914 roku powstały Legiony Polskie, pierwsza polska formacja wojskowa w XX w. Legiony złożone były z członków „Strzelca” Józefa Piłsudskiego, „Drużyn Strzeleckich”, „Polowych Drużyn Sokoła” oraz innych organizacji paramilitarnych działających przed
I wojną światową głównie na terenie zaboru austriackiego i podlegały dowództwu armii austro-węgierskiej.
Legiony Polskie zasłynęły w czasie wielu starć i bitew
I wojny światowej, spośród których wymienić można bitwę pod Laskami i Anielinem, Krzywopłotami, Rokitną czy Kostiuchnówką. Odwadze i waleczności legionistów przyświecał jeden cel - zrzucenie jarzma trzech zaborców i odzyskania przez Polskę niepodległości. Ta trudna droga zakończyła się sukcesem 11 listopada 1918 roku, kończąc tym samym istnienie Legionów Polskich.
Dalsze losy legionistów związane były z formowanym od listopada 1918 r. Wojskiem Polskim. Dzięki męstwu, odwadze i waleczności legionistów oraz ogromnej roli tej formacji i ich komendanta Józefa Piłsudskiego w odzyskaniu niepodległości, tradycje legionowe znalazły trwałe miejsce w Wojsku Polskim i pielęgnowane były przez cały okres II Rzeczypospolitej.
Obecnie spuścizna Legionów Polskich zachowana jest przez liczne jednostki Wojska Polskiego, które 15 sierpnia obchodzi swoje święto.
Święto Wojska Polskiego obchodzone jest od 1923 roku, a dzień 15 sierpnia został wybrany na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z roku 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. W okresie PRL-u, z powodów politycznych, jego obchody przesunięto najpierw na 9 maja, a następnie na 12 października. Po upadku komunizmu ustawa sejmowa z dnia 30 lipca 1992 r. przywróciła obchody Święta Wojska Polskiego w dniu
15 sierpnia.
Dział Zbiorów Specjalnych posiada bogatą kolekcję zbiorów dotyczących Legionów Polskich, ich historii, służby i drogi do niepodległości, wśród których znajdują się między innymi liczne fotografie, karty pocztowe i książki wydane w czasie I wojny światowej oraz współczesne albumy. Część tego bogatego zbioru, zaprezentowana została na naszej wystawie.
Wystawę przygotował Dział Zbiorów Specjalnych.