Wyśniony sen

11 listopada to szczególna data w historii Polski. To właśnie 11 listopada 1918 roku Polska po 123. latach zaborów odzyskała niepodległość. Jest to również data oficjalnego zakończenia I wojny światowej. Właśnie wydarzenia Wielkiej Wojny, czyli konflikt między zaborcami, czyli Austro-Węgrami, Niemcami i Carską Rosją umożliwił odrodzenie Polski jako niepodległego państwa.

W latach 1919-1936 rocznice odzyskania niepodległości świętowano w Warszawie jako uroczystości o charakterze wojskowym. Organizowane były zwykle w pierwszą niedzielę po 11 listopada. Rangę święta państwowego nadano Świętu Niepodległości dopiero ustawą z dn. 23 kwietnia 1937 r. W okresie okupacji Niemieckiej w latach 1939–1945 obchodzenie narodowych świąt polskich było całkowicie zabronione. Po roku 1945, czyli zakończeniu II wojny światowej Święto Niepodległości 11 listopada zostało zniesione i zastąpione Narodowym Świętem Odrodzenia Polski, obchodzonym 22 lipca, w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN.
11 listopada jako data odzyskania przez Polskę niepodległości i jako data święta został przywrócony przez Sejm ustawą z 15 lutego 1989 r. i od tej pory nosi oficjalnie nazwę Narodowe Święto Niepodległości.

Zapraszamy na wystawę, w której tematyka odzyskania niepodległości poruszana jest w książkach przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. Zaczynamy od wydań najstarszych, z okresu dwudziestolecia międzywojennego, aż po wydawnictwa współczesne, w tym – komiksy.

Prezentowane pozycje pochodzą z Kolekcji Muzeum Książki Dziecięcej oraz z Kolekcji komiksów wchodzących w skład Działu Zbiorów Specjalnych.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy

Wystawę przygotował Dział Zbiorów Specjalnych

OTWÓRZ WYSTAWĘ