Kto ty jesteś? Jaki znak Twój? Czy znasz polskie symbole narodowe?
Symbole narodowe zostały opisane w ustawie z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.
Symbolami Rzeczypospolitej Polskiej są: Orzeł Biały, barwy biało-czerwone oraz hymn „Mazurek Dąbrowskiego”.
Poprzez pryzmat ich powstania i ewolucji łatwiej zrozumieć historię państwa polskiego i drogę do budowania tożsamości i jedności narodowej.
Godło Rzeczypospolitej Polskiej
Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego z rozwiniętymi skrzydłami, ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, złotym dziobem i szponami. Godło jest umieszczone w czerwonym polu tarczy, lekko zwężającej się ku dołowi.
Wygląd orła i tarczy zmieniał się na przestrzeni stuleci, występował na monetach
i pieczęciach książąt piastowskich, tarczach i chorągwiach od XII wieku. Po raz pierwszy jako godło książęce pojawił się na pieczęci konnej Kazimierza opolsko-raciborskiego w 1222 r. Jako oficjalny herb całego państwa polskiego zaczął być używany przez Przemysła II, który po raz pierwszy użył ukoronowanego orła jako godła państwa na rewersie pieczęci majestatycznej z 1295 r. Po rozbiorach gubernie, prowincje i województwa polskie otrzymały nowe herby, które połączone były z godłem zaborcy. Po odzyskaniu niepodległości w 1919 r. Sejm Ustawodawczy wprowadził orła w koronie jako godło państwowe Polski. W czasach komunizmu wprowadzono wizerunek orła bez korony. Koronę przywrócono w 1989 r. Do dziś, z niewielkimi zmianami, funkcjonuje wizerunek opracowany w 1927 r. projektu profesora Zygmunta Kamińskiego.
Flaga
Obecne barwy narodowe wprowadzono w XVIII w., są to kolory biały i czerwony, ułożone
w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości. Natomiast wzór flagi państwowej biało-czerwonej uchwalono po raz pierwszy po odzyskaniu niepodległości,
w ustawie z dnia 1 sierpnia 1919 r.
W przestrzeni publicznej spotyka się także flagę państwową z godłem RP, która używana jest jako flaga przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych i misji za granicą, cywilnych lotnisk i lądowisk, cywilnych samolotów komunikacyjnych podczas lotów za granicą, a na morzu jako bandera.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest co roku 2 maja.
Hymn Rzeczypospolitej Polskiej
Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy.
Hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego” to pieśń patriotyczna, która powstała w 1797 r. Autorem tekstu jest Józef Wybicki, natomiast autor melodii opartej na motywach ludowego mazurka jest nieznany. Utwór napisany został podczas pobytu polskich żołnierzy we Włoszech, na cześć gen. Jana Henryka Dąbrowskiego.
Pieśń cieszyła się ogromną popularnością wśród legionistów – dodawała otuchy, zagrzewała do walki, dawała nadzieję na odzyskanie niepodległości. Śpiewano ją później podczas zrywów niepodległościowych - powstania listopadowego i styczniowego, rewolucji 1905 r., I i II wojny światowej.
Pieśń została oficjalnym hymnem państwowym 26 lutego 1927 r.
Co roku 11 listopada o godz. 12:00 „Mazurek Dąbrowskiego” rozbrzmiewa w ramach akcji wspólnego śpiewania „Niepodległa do hymnu”.
Na wystawie prezentujemy publikacje ze zbiorów Biblioteki przybliżające polskie symbole narodowe. Są to materiały skierowane dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży. Poza książkami znalazły się na niej także płyty muzyczne CD, wydawnictwa nutowe i zbiory ikonograficzne.
Wystawa przygotowana została w ramach projektu
„Symboliczne spotkania z niepodległością”.
Wystawę przygotowało Biuro Promocji
„Projekt „Symboliczne spotkania z niepodległością” dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Symbole Narodowe RP”