Piosenki Andrzeja Własta w świecie rewii międzywojennej Polski

Andrzej Włast był najpopularniejszym i najpłodniejszym w okresie międzywojennym autorem tekstów piosenek wykonywanych
w teatrach rewiowych i kabaretowych. Choć pewnie większość zna, lub chociaż słyszało jego nazwisko, nie każdy wie, że urodził się on
w Łodzi w 1895 roku.

W lipcu 2022 roku świętujemy 599. Urodziny Łodzi. Z tej okazji zapraszam Państwa do obejrzenia przygotowanej wystawy online.

Zakres zaprezentowanych na wystawie wydawnictw nutowych obejmuje lata 1928-1933. Utwory pochodzą z 22 przedstawień teatru rewiowego „Morskie Oko”, zwanego warszawskim Casino de Paris, w którym kierownictwo artystyczne sprawował Andrzej Włast. To właśnie tam odbiorcy po raz pierwszy usłyszeli piosenki, które stały się evergreenami i znane są do dziś, jak utwór „Tango milonga” (muz. Jerzy Petersburski), który pochodzi z rewii „Warszawa w kwiatach” z 1929 roku.

Fragm.:

Tango milonga,
Tango mych marzeń i snów
Niechaj me serce ukołysze!

Interesującym i nowatorskim aspektem jego twórczości był fakt, że akcja rewii rozgrywała się nie tylko na scenie, ale również na widowni. Tak było w przypadku widowiska „Codziennie dancing” (1930 r.) co stanowiło novum w polskich teatrach. Realia tamtych czasów prezentują umieszczone na wystawie artykuły z czasopism, które znajdziemy przy wybranych utworach pod nazwą „Czytaj więcej…”

W bogatej kolekcji nut (bo aż ok. 200 egz. !) oraz pozostałych zbiorów znajdujących się w Bibliotece jest wiele tytułów, w których odnajdziemy nazwisko „Włast, Andrzej”. Płyt winylowych można posłuchać na stanowisku odsłuchowym, tak samo jak płyt CD, których część wypożyczamy na zewnątrz. Serdecznie zapraszam do Działu Zbiorów Audiowizualnych, gdzie można zapoznać się z pozostałą spuścizną wybitnego Łodzianina.Zapraszamy do obejrzenia wystawy


Dział Zbiorów Audiowizualnych

OTWÓRZ WYSTAWĘ