„Wanda, co chciała być wolna”
- w 30. rocznicę śmierci Wandy Rutkiewicz, polskiej himalaistki”

Rok 2022 – Rokiem Wandy Rutkiewicz (1943-1992)

Jedną z patronek roku 2022 jest Wanda Rutkiewicz, wybitna polska himalaistka, jedna z najwybitniejszych himalaistek świata, która jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka stanęła na Mount Evereście, a w 1986 r. jako pierwsza kobieta zdobyła K2. W tym roku mija 30 lat od jej śmierci (zaginęła 13 maja 1992 roku na stokach Kanczendzongi w Himalajach).

Wanda Rutkiewicz chciała być pierwszą kobietą na świecie, która zdobędzie wszystkie 14 ośmiotysięczniki (opisała to
w książce „Karawana do marzeń”, bo wierzyła, że da się „przeforsować coś, co zdaje się do zrealizowania tylko
w marzeniach”).

Jak pisał Richard Cowper na łamach „Forum”: „Jej bohaterska postawa jako alpinistki otworzyła drogę kobietom w dziedzinie zdominowanej przez mężczyzn. W ciągu 17 lat uczestniczyła w 22 ekspedycjach w Himalaje, zdobywając osiem z czternastu największych szczytów świata”.

Jej fantastyczne osiągnięcia sportowe budziły podziw, a dodatkowo urzekała wdziękiem, urokiem i niezwykłym darem opowiadania o górach.

Góry dla Wandy Rutkiewicz były całym światem. Wspinaczce wysokogórskiej podporządkowała całe swoje życie. Jeden z jej przyjaciół powiedział: „Nie chciała umrzeć, nie zamierzała umrzeć, ale jakoś nie miała nic przeciwko temu”.

Poniższa wystawa wirtualna oraz dołączona do niej bibliografia zawiera prezentację autorskiego wyboru literatury (książki, artykuły z czasopism) zgromadzonej w Naszej Bibliotece, a dotyczącej życia i śmierci Wandy Rutkiewicz.

Celem tej wystawy oraz bibliografii jest popularyzacja wiedzy o alpinizmie i himalaizmie, zwłaszcza kobiecym oraz upamiętnienie wybitnej polskiej himalaistki.

Bibliografia
Zapraszamy do obejrzenia wystawy

Iwona Jaroszek
Dział Informacji Naukowej

OTWÓRZ WYSTAWĘ