„Mieć naście lat…”
Nastoletnie problemy w literaturze

Okres dorastania to ważny, ale niezwykle trudny czas
w życiu młodego człowieka. Pełen niepokojów, istotnych wyborów, zmian i decyzji. Nastolatek musi zmierzyć się
z wieloma trudnymi sytuacjami, które dotyczą różnych sfer – emocjonalnej, społecznej, poznawczej.

Świat stawia przed nastolatkami wiele problemów,
z którymi muszą sobie radzić (samotność, zagubienie, pierwsze zauroczenia), na które nie zawsze są oni gotowi (przemoc, nastoletnie rodzicielstwo czy uzależnienia).

Adolescencja to trudny czas także dla rodziców dorastających dzieci, które zagubione i niepewne potrzebują wsparcia i pomocy. Dlatego istotna wydaje się być rola rodziców i opiekunów w pokonywaniu kłopotów przez nastolatków.

Prezentowana Państwu wystawa jest próbą zwrócenia uwagi na problemy młodych ludzi. Została stworzona w oparciu o literaturę piękną skierowaną do nastolatków. W kreacjach bohaterów literackich – którzy są tak samo zagubieni, przestraszeni czy samotni – każdy młody człowiek może znaleźć odzwierciedlenie swoich potrzeb i zmartwień. A my dorośli może dostrzeżemy coś, co umyka na co dzień, a co pomoże nam być wsparciem i ostoją dla naszych dorastających dzieci.

Dział Dziecięcy