Józef Mackiewicz w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej
im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi w 120 rocznicę urodzin pisarza.

Józef Mackiewicz jest postacią, która trudno poddaje się klasyfikacjom – twardym orzechem do zgryzienia dla tych, którzy uwielbiają wrzucać ludzi do jasno oznaczonych szufladek, systematyzować ich jak przyrodnicze okazy.

Utalentowany pisarz, zamiłowany ornitolog, antykomunista, człowiek, którego niektórzy z satysfakcją nazwaliby rusofilem, konserwatysta wrażliwy na krzywdę społeczną – te tak różnorodne deskrypcje nie wyczerpują jeszcze bogactwa obrazu „Ptasznika z Wilna”.

Człowiek, który w proteście przeciwko polityce narodowościowej zdominowanego przez „OZON” rządu przyjął prawosławie, człowiek skazany przez AK na karę śmierci – za „kolaborację” z Niemcami – i w tym samym roku uniewinniony.

Człowiek, który jako pierwszy przekazał światu prawdę o sowieckim sprawstwie mordu
w Katyniu, człowiek, którego bogata spuścizna literacka stała się przedmiotem długoletniego procesu sądowego – to kolejne określenia fascynującej sylwetki autora „Drogi donikąd”, „Kontry”, „Sprawy pułkownika Miasojedowa” i tak wielu innych pozycji książkowych. W roku 2022 przypada 120.sta rocznica śmierci pisarza i ludzkiego „znaku oporu” i niezależności myślenia, jakim był Józef Mackiewicz i z tej okazji WBP
im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do obejrzenia poświęconej Mu wystawy online.

Wielisław MarinowZapraszamy do obejrzenia wystawy        


   OTWÓRZ WYSTAWĘ