„Wiwat Maj, piękny Maj (…)”,
czyli obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja w regionie łódzkim

Konstytucja 3 Maja, a właściwie Ustawa Rządowa z dnia
3 maja, została uchwalona przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego właśnie 3 maja 1791 r., jako pierwsza w Europie i druga na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.).

Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju, dlatego już 5 maja 1791 r. uchwalenie Konstytucji zostało uznane za święto.

Polacy bardzo chcieli świętować takie radosne wydarzenie, jednak na przestrzeni lat koleje obchodów uchwalenia Konstytucji różnie się układały. W okresie zaborów Polski celebrowanie rocznic było zabronione przez wszystkich zaborców. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r., rocznice Konstytucji 3 maja zostały uznane za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z dnia 29 kwietnia 1919 r. Po II wojnie światowej świętowano do 1946 r., kiedy to w wielu miastach doszło do krwawych demonstracji studenckich – od tego czasu władze zabroniły publicznego świętowania,
a samo święto zostało oficjalnie zniesione ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z dnia 6 kwietnia 1990 r.

Jednak na przestrzeni tych wszystkich lat Polacy nie rezygnowali z obchodów kolejnych rocznic. Również w Łodzi i regionie takie wydarzenia miały miejsce.

Jeżeli są Państwo ciekawi jak wyglądały trzeciomajowe pochody dawniej i jak wyglądają dziś to zapraszamy do obejrzenia wystawy wirtualnej „Wiwat Maj, piękny Maj (…)”, czyli obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja w regionie łódzkim.

Wystawa prezentuje zdjęcia, dokumenty życia społecznego, fragmenty artykułów
z czasopism, które pokazują jak mieszkańcy regionu łódzkiego świętowali kolejne rocznice uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na kolejnych slajdach będą mogli Państwo zobaczyć te radosne i uroczyste wydarzenia na przestrzeni blisko 100 lat – od początków XX w. aż do czasów współczesnych.

Oczywiście jest to tylko niewielka część materiałów zgromadzonych w naszej Bibliotece. Po więcej zapraszamy do Pracowni Regionalnej WBP.

A tymczasem… miłego oglądania!

Dział Zbiorów Regionalnych WBP

OTWÓRZ WYSTAWĘ