Walentynki, coroczne święto zakochanych przypadające
14 lutego, na dobre zadomowiło się w naszej tradycji, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia. Do Polski obchody walentynkowe trafiły wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu, od imienia którego wzięły swoją nazwę. Choć popularność Walentynki uzyskały dopiero w latach 90. XX wieku to kartki z wyznaniami miłosnymi powstawały już znacznie wcześniej.

Najstarsze z prezentowanych na wystawie mają ponad 100 lat
– pochodzą z 1917 i 1918 r. Uwagę zwraca ta najstarsza, stylizowana na funkcjonujące w tym okresie bony uprawniające do nabycia określonych reglamentowanych towarów. W trudnej ówczesnej rzeczywistości charakteryzującej się fatalnym stanem zaopatrzenia
i wyżywienia społeczeństwa, rzeczywiście istniała Komisja Rozdziału Mąki i Chleba wydająca kartki na chleb, zaś dowcipny autor dodał całusy i uściski tworząc „Bon na miłość”. Kolejne eksponaty reprezentują lata 70., 90. i początek XXI wieku.

Z biegiem czasu Walentynki stawały się coraz popularniejsze, aż święto się skomercjalizowało. Pocztówki zalewające rynek w dniu 14 lutego nie silą się na oryginalność. Na większości figurują czerwone serduszka lub pąsowe róże oraz mniej lub bardziej udane „miłosne” wierszyki. Próżno szukać w tej masowej produkcji finezji
i dowcipu. Dlatego kartkom prezentowanym na wystawie towarzyszą wybrane aforyzmy znanych powszechnie filozofów, pisarzy i poetów. Jedni z nich podchodzą do tematu miłości bardzo serio, inni – z przymrużeniem oka. Można się z nimi zgodzić lub nie, ale każda z cytowanych sentencji zawiera ziarnko prawdy.

Bibliografia


Zapraszamy na wystawę.

Elżbieta Domagalska
Kierownik Działu Zbiorów Specjalnych

OTWÓRZ WYSTAWĘ