Uczucia i emocje - towarzysze naszego życia.
Lecznicza moc lektur dla dzieci, młodzieży i rodziców.

W listopadzie przypadają obchody Ogólnopolskiego Dnia Biblioterapii. To świetna okazja, aby przypomnieć, że czytanie łączy ludzi i pomaga: zrozumieć emocje i lęki, pokonać uprzedzenia, zmienić perspektywę patrzenia na innych ludzi, wzmocnić wiarę w siebie, lepiej rozumieć siebie i świat. Uczucia i emocje są częścią każdego z nas. Dzieci i młodzież dopiero je odkrywają a droga do ich zrozumienia nie jest prosta. Wspólne czytanie biblioterapeutycznych opowieści daje pretekst do rozmowy o wielkich i małych dziecięcych problemach a także buduje atmosferę bliskości
i bezpieczeństwa.

W prezentacji przedstawiamy książki dla młodszych i starszych czytelników mówiące
o odwadze, przyjaźni, radości, poczuciu własnej wartości, ale też o smutku strachu, wykluczeniu, paraliżującym wstydzie, ciężkiej chorobie, odrzuceniu, samotności i śmierci. Prezentowane książki mają różnorodną formę. Niektóre z nich to typowe poradniki adresowane do opiekunów i nauczycieli. Inne to poruszające liryczne opowieści, w których przesłanie nie jest wyrażone bezpośrednio i wprost. W pozostałych króluje dobry klimat bajek dla najmłodszych i nie brakuje budującego morału. Są też książki kolorowanki, które poprzez wykonanie rysunku pomogą małym czytelnikm uwierzyć w siebie oraz zwizualizować emocje i obawy.

Od zawsze bowiem wiadomo, że literatura rozbudza wyobraźnię, skłania do refleksji i umila spędzanie czasu. Siła biblioterapii polega na interakcji pomiędzy uczestnikiem zajęć
a dziełem literackim. Rozpoczynając przeglądanie wystawy warto sobie przypomnieć jeden z pięknych cytatów z książki, którą chyba zna każdy z nas czyli „Kubusia Puchatka”:

„Obiecaj, że zawsze będziesz o tym pamiętać: jesteś odważniejszy, niż sam w to wierzysz, jesteś silniejszy, niż ci wydaje i jesteś mądrzejszy, niż myślisz”

Zapraszamy do obejrzenia wystawy!


Dział Dziecięcy

OTWÓRZ WYSTAWĘ