Postać kobiety w komiksie

Przez ostatnie lata Dział Zbiorów Specjalnych przygotowywał z okazji Dnia Kobiet wystawy cyfrowe prezentujące wizerunki kobiet w różnych rodzajach zbiorów. Do tej pory była to XIX-wieczna grafika, ekslibrisy oraz medale. W tym roku mogą Państwo zobaczyć postacie kobiece znane z kart komiksów o superbohaterach.

Komiksy o przygodach nadludzi wydają się być zdominowane przez postacie męskie, takie jak Superman, Batman, Iron Man czy Thor. Jednak praktycznie od początku tego typu komiksów znaczną rolę odgrywały w nich kobiety. Już w roku 1941 pojawiła się Wonder Women, jedna z pierwszych, a na pewno najbardziej znana superbohaterka, która swą mocą dorównywała Człowiekowi ze Stali.
W kolejnych latach narodziły się takie heroiny jak Supergirl, Batgirl, Niewidzialan Kobieta, She-Hulk czy Wasp. Obok superbohaterek w komiksach pojawiły się również negatywne postacie kobiece, które z czasem znalazły się w szarej strefie, jak Kobieta Kot i Harley Quinn, czy też przeszły na dobrą stronę jak Scarlet Witch.

Wystawa „Postać kobiety w komiksie” prezentuje 29 silnych, niezależnych i inteligentnych kobiet, które nieodwracalnie zmieniły świat superbohaterów.

Spis komiksów

Wystawę przygotował
Dział Zbiorów Specjalnych

Zapraszamy

OTWÓRZ WYSTAWĘ