40–ta rocznica jednego z największych polskich
odkryć geograficznych XX wieku!

W dniach od 12 maja do 14 czerwca 1981 roku uczestnicy Polskiej Akademickiej Wyprawy Kajakowej CANOANDES’ 79 z Krakowa odkryli, zdobyli i pokazali światu najgłębszy kanion na świecie - Kanion Colca (Peru).

Siedmiu młodych kajakarzy zdołało przebić się przez Rio Colca pokonując jej rwące bystrza, groźne progi, złowrogie skały
i śmiertelne wodospady. Kanion Colca nazywany Mount Everest’em górskich rzek świata, jest dwukrotnie głębszy od słynnego Wielkiego Kanionu Kolorado w USA. Od 1984 roku „Księga Guinnessa” wraz
z „National Geographic Magazine” przypominają i podkreślają, że Kanion Colca jest najgłębszym kanionem świata.

Zdobycie kanionu Rio Colca zostało uznane przez amerykański magazyn „Paddler” za jedno z najważniejszych dokonań eksploracyjnych XX w.

Polacy korzystając z prawa odkrywców, nadali spenetrowanym przez siebie miejscom kilka nazw, które zostały uznane przez peruwiański Instytut Geograficzny, jak np. Kanion Polaków, Wodospady Jana Pawła II czy Kanion Czekoladowy.

Odkrycie to oraz inne wyprawy polskich podróżników, jak również ich działania przyczyniły się do popularności Kanionu Colca, który w ciągu kilkudziesięciu lat stał się atrakcją turystyczną regionu Arequipa nazywanym Krainą Kanionów.

O historycznym wyczynie polskich kajakarzy z roku 1981, ich późniejszych wyprawach
i dokonaniach, jak i Kanionie Colca jest właśnie ta prezentacja.

Dziękujemy panu Jerzemu Majcherczykowi za udostępnienie Bibliotece filmów dokumentalnych i materiałów (linki na stronach), które wzbogacają i urozmaicają prezentację.

Poznajmy, bądźmy dumni i pamiętajmy o Polakach
i ich osiągnięciach na świecie!


Zapraszamy do obejrzenia wystawy

Bogusława Karbowska
Dział Informacji Naukowej

OTWÓRZ WYSTAWĘ