Belfer – mistrz, przewodnik, przyjaciel …
Sylwetki Nauczycieli w literaturze i filmie w zbiorach WBP

14 października, w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej w roku 1773, obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej jako święto wszystkich pracowników oświaty popularnie nazywany Dniem Nauczyciela.

Nauczycielom i pedagogom nie tylko z okazji ich święta życzymy: grzecznych i pojętnych uczniów, mądrych rodziców, wspaniałych przełożonych oraz uśmiechu na co dzień.

Prezentacja jest mozaiką wizerunków nauczycieli i ich uczniów, ukazanych w treściach biografii, powieści, opowiadań, wspomnień, satyr oraz filmów.

Głównymi bohaterami są nauczyciele i pedagodzy - postacie prawdziwe i fikcyjne, najczęściej przedstawiane z perspektywy uczniów. Każdy nauczyciel to indywidualność, osobowość, charakter i postawa życiowa - podobnie, jak każdy uczeń.

Zawód nauczyciela nie jest łatwym kawałkiem chleba, bo prócz sporej wiedzy trzeba posiadać też umiejętności jej przekazywania i dotarcia nawet do najbardziej opornego ucznia. Swoim podejściem zaszczepiają w uczniach znacznie więcej, niż mogłoby im się wydawać…

Przedstawione w książkach i filmach sceny z życia szkolnego przywołują wspomnienia, wywołują uśmiech, skłaniają do refleksji, a tematy takie, jak: szkoła, wiedza, nauczyciel, świat i ludzie – ciągle pozostają aktualne.

…A co właściwie dzieje się w szkole? – O tym z rozbrajającą szczerością opowie nam bardzo znany i lubiany uczeń literacki – niesforny Mikołajek. Ten dziewięcioletni wnikliwy obserwator pochodzący z Francji lat 60’ XX wieku, swoimi relacjami i komentarzami szkolnej rzeczywistości zainspirował w Polsce kolegę o tym samym imieniu, który opisuje polskie realia „Szkoły w PRL-u" lat 80’ ubiegłego wieku w podobnej do „Petit Nicolas” konwencji stylistycznej.

Wybrane epizody ze szkolnego życia, opisane przez młodzieńców, czyta kolega z naszej klasy (DIN) - uczeń Wielisław. - Można je obejrzeć i posłuchać na filmach załączonych w prezentacji.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy

Uczniowie klasy Działu Informacji Naukowej
Bogusława Karbowska
Wielisław Marinow

OTWÓRZ WYSTAWĘ