W starym kinie czyli piosenki z polskich filmów przedwojennych

Przedwojenny film polski, a szczególnie chętnie oglądane
w tamtym okresie komedie muzyczne były znakomitym nośnikiem piosenek. Wiele z najpopularniejszych i najbardziej chwytliwych stawało się prawdziwymi szlagierami, które znała
i nuciła cała ówczesna Polska.

Autorami wielu przebojów byli niekwestionowani mistrzowie polskiej piosenki m.in. kompozytor Henryk Wars czy autor tekstów Marian Hemar.

Wykonywali je słynni i uwielbiani przez publiczność aktorzy np.: Eugeniusz Bodo, Aleksander Żabczyński czy Adolf Dymsza. Wiele osób do dziś pamięta sławne przeboje: „Ada! To nie wypada”, „Nie kochać w taką noc to grzech”, „Jadzia” czy „Tylko we Lwowie”.

Niezapomniane filmy wielokrotnie przypominane, także po latach, choćby w znanym programie telewizyjnym „W starym kinie” prowadzonym przez Stanisława Janickiego, który niezwykle ciekawie zachęcał do obejrzenia m.in. takich czarno-białych „perełek” jak: „Manewry miłosne”, „Papa się żeni” czy „Jaśnie pan szofer”.

Z bogatych i różnorodnych zasobów Działu Zbiorów Audiowizualnych wybraliśmy dla Państwa wydawnictwa nutowe ilustrowane fotosami lub plakatami z filmów z lat trzydziestych

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy!


Wystawę przygotował Dział Zbiorów Audiowizualnych

OTWÓRZ WYSTAWĘ