Kern Wspaniały

Ludwik Jerzy Kern (ur. 29 grudnia 1920 r. w Łodzi, zm. 29 października 2010 r. w Krakowie) - polski poeta, satyryk, dziennikarz, tłumacz literatury pięknej, autor tekstów piosenek.

Debiutował w 1938 r. jako poeta w „Ilustrowanym Kuryerze Codziennym”. Brał udział w kampanii wrześniowej. Po upadku powstania warszawskiego trafił do Krakowa. W 1945 r. powstały jego pierwsze utwory satyryczne, drukowane w „Szpilkach”. W 1947 r. powrócił na krótko do rodzinnej Łodzi, gdzie rozpoczął pracę
w agencji prasowej. Rok później ponownie wyjechał do Krakowa Wystawę przygotował Dział Zbiorów Specjalnych.i został tam już na stałe. Niemal natychmiast po przyjeździe do stolicy Małopolski poeta zasiadł w redakcji periodyku społeczno-kulturalnego „Przekrój”, z którym współpracował aż do 2002 roku. Na łamach czasopisma publikował swoje utwory poetyckie, reportaże oraz przekłady. Był autorem tekstów takich ponadczasowych przebojów jak m.in. „Nie bądź taki szybki Bill” czy „Cicha woda”, które zostały wykorzystane w filmach oraz serialach. Do jego najbardziej znanych dzieł należą również utwory dla dzieci, które publikował m.in. w tygodnikach „Płomyk” i „Płomyczek”.

Zdobył wiele nagród i wyróżnień: m. in. Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci (1976, 1979), Nagrodę Literacką m. Krakowa (1977), nagrodę rzymskiego miesięcznika "Scena Illustrata" - Premio Internazionale "Il miglioridell anno" (1986) oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury (2008).

Do klasyki literatury dziecięcej wprowadził takie postaci, jak pies Ferdynand ("Ferdynand Wspaniały') i porcelanowy słoń Dominik ("Proszę słonia"), zaskarbiając sobie tym samym miłość najmłodszych czytelników, czego doskonałym dowodem jest Order Uśmiechu, który otrzymał w roku 1972.

Ponadto został odznaczony m. in. Złotym Krzyżem Zasługi (1973), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1977), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1980, 1998) oraz Medalem Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości (2007)

Z okazji przypadającej w tym roku 100 rocznicy urodzin oraz 10 rocznicy śmierci tego znakomitego pisarza zapraszamy Państwa do zapoznania się z utworami dla dzieci jego autorstwa pochodzącymi z Kolekcji Muzeum Książki Dziecięcej mieszczącej się w Dziale Zbiorów Specjalnych.


Wystawę przygotował Dział Zbiorów Specjalnych.

OTWÓRZ WYSTAWĘ