Boże Narodzenie w stylu retro. Tradycyjna kuchnia polska w zbiorach WBP.

W obecnej dobie dostęp do przepisów kulinarnych jest praktycznie nieograniczony. Rynek księgarski zalewają tysiące poradników jak gotować, z czego gotować. Co roku w nowościach wydawniczych odnaleźć możemy setki książek kucharskich prezentujących receptury z rożnych zakątków świata lub ograniczone treściowo do specjalnych upodobań kulinarnych. Tradycyjne publikacje to zaledwie niewielki odsetek informacji dla miłośników kuchni.

Źródła internetowe o tej tematyce wydają się być niezgłębione. Blogi kulinarne, kanały tematyczne, grupy w mediach społecznościowych, publikacje elektroniczne...
z pozoru można tu odszukać każdą informację dotyczącą gotowania. Szczególnie akcentuję zwrot „z pozoru”, bowiem typowo polskie, tradycyjne i głęboko zakorzenione w naszej kulturze przepisy kulinarne we wszystkich wyżej wymienionych źródłach traktowane są po macoszemu. Portale tematyczne podają przepisy w małym wyborze i w bardzo zmodyfikowanej wersji. Receptury staropolskie przetrwały i są wykorzystywane do dziś w niewielkim zakresie.

A przecież dawna polska kuchnia była niezwykle urozmaicona, bogata w krajowe produkty sezonowe, a także specjały zagraniczne, idealnie połączone i dostoswane do gustów polskich smakoszy.

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to świetna okazja, aby uchronić od zapomnienia
i ponownie wprowadzić do „kulinarnego obiegu” najstarsze polskie receptury w ich oryginalnej wersji. Wiekowe książki kucharskie i czasopisma z poradami dla pań zawierają ogromny wybór przepisów i porad jak przygotować wyjątkową, nietuzinkową i głęboko osadzoną w naszej tradycji kolację wigilijną.

Zaprezentowane na wystawie książki kucharskie i artykuły stanowią wybór z bogatej literatury kulinarnej w stylu retro, dostępnej w zbiorach WBP. Być może zainspirują one czytelników do dalszych poszukiwań, a tegoroczne menu zostanie wzbogacone o potrawy nieco zapomniane, ale silnie związane z polskimi zwyczajami świątecznymi.

Zachęcając do obejrzenia wystawy, składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowych, spokojnych … i smakowitych Świąt Bożego Narodzenia!

Dział Informacji Naukowej.

OTWÓRZ WYSTAWĘ