Muzyczna twórczość Juliana Tuwima w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego

Julian Tuwim był twórcą piosenek, które rozsławione zostały przez wielu kabaretowych, filmowych i rewiowych artystów. W 1915 roku w Łodzi na zaimprowizowanej scenie w parku Staszica wystawiono pierwszą rewię jego współautorstwa. W tym samym roku zaczął współpracować z łódzkim kabaretem Bi-Ba-Bo, a następnie wspólnie z Janem Brzechwą zorganizował kabaret studencki Gaudeamus. Współpracował również z teatrem „Qui Pro Quo”, „Morskie Oko” Andrzeja Własta oraz „Małym Qui Pro Quo”.

Nie łatwo było o identyfikację jego estradowej spuścizny, gdyż tworzył pod wieloma pseudonimami. Jak podaje Andrzej Zawada w książce „Dwudziestolecie literackie”, było ich ponad czterdzieści, natomiast Dorota Fox w publikacji pt.: „Jarmark piosenek. Kariera piosenki w kabaretach
i rewiach dwudziestolecia międzywojennego” pisze, że mogło być ich ponad sześćdziesiąt.

Wystawa, którą Państwu prezentujemy składa się z dwóch części. Pierwsza zawiera wydawnictwa nutowe z piosenkami, których autorem słów jest Julian Tuwim występujący pod pseudonimami: Jan Wim oraz Oldlen. Twórca ten rozpoznany został w utworach wydanych przez wydawnictwa: Bronisława Rudzkiego, Ignacego Rzepeckiego, Joachima Altschuler, Gebethner i Wolff oraz Zakładach Wydawniczych M. Arct. Część druga prezentuje wiersze i piosenki Juliana Tuwima śpiewane przez artystów polskiej sceny muzycznej w zbiorach płyt gramofonowych.


Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy przygotowanej z okazji
597. Urodzin Łodzi.

Wystawę przygotował Dział Zbiorów Audiowizualnych

OTWÓRZ WYSTAWĘ
OTWÓRZ WYSTAWĘ