Wybitni ilustratorzy książki dziecięcej cz. 10

Elżbieta Gaudasińska-Borowska

Elżbieta Gaudasińska-Borowska (ur. 27 stycznia 1943
w Strzyżowie) – wybitna graficzka, malarka i ilustratorka książek, zwłaszcza dziecięcych. Studiowała na warszawskiej ASP, dyplom obroniła w 1967 r. w pracowni prof. Aleksandra Kobzdeja. Zilustrowała i opracowała graficznie ponad pięćdziesiąt książek dla wydawnictw krajowych
i zagranicznych. Współpracowała ze "Świerszczykiem", "Misiem", "Płomykiem", "Ciuchcią". Do najbardziej znanych jej prac należą: Bajki Babci Gąski oraz Czerwony Kapturek Charles’a Perraulta, Calineczka Hansa Christiana Andersena, Krześlaki z rozwianą grzywą Joanny Kulmowej oraz Przed snem Piotra Sommera.

Niepowtarzalny, deformujący rzeczywistość styl tej artystki łączy niepokojącą atmosferę snu, upodobanie do groteski, oryginalne skojarzenia i odrealnienia pozornie zwyczajnych przedmiotów. Rysunki te nigdy nie są prostym odwzorowaniem tekstu literackiego, lecz zachęcają czytelników do własnych poszukiwań i osobistych interpretacji: „Szukam ścieżki, która połączy świat wyobraźni autora tekstu z moim światem wyobraźni. Nie podążam za autorem krok w krok, ale idę obok. Jak na spacerze. Czasem oddalamy się od siebie, to znów idziemy razem. Na tej ścieżce jest jeszcze wiele miejsca na wyobraźnię dziecka – czytelnika. To moja rozmowa z dzieckiem.”

OTWÓRZ WYSTAWĘ