Świat komiksów – 125 lat obrazkowych historii

Pod koniec XIX wieku w prasie amerykańskiej zaczęły ukazywać się humorystyczne historyjki obrazkowe drukowane w formie pasków, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród czytelników. W ten sposób zaczął rozwijać się nowy gatunek – komiks. Początkowo na łamach gazet codziennych, a następnie w formie osobno publikowanych, liczących po kilkanaście stron zeszytach. Obecnie komiks jest jednym z najpopularniejszych nośników kultury. Stanowiąc połączenie tekstu i warstwy graficznej staje się medium uniwersalnym, trafiającym do czytelników
w każdym wieku

Wystawa Świat komiksów – 125 lat obrazkowych historii
w sposób przekrojowy pragnie przedstawić historię i ewolucję komiksu. Otwierają ją amerykańskie komiksy gazetowe. Pierwsza gablota poświęcona jest jednemu z najpopularniejszych tytułów tego typu, czyli Fistaszkom, druga – pozostałym cieszącym się dużym powodzeniem seriom, takim jak np. Garfield. Kolejne gabloty to najbardziej kojarzące się z rynkiem amerykańskim komiksy superbohaterskie, reprezentujące dwa znane wydawnictwa – DC i Marvel. Część amerykańską zamykają inne serie komiksowe, w tym niezwykle popularny za oceanem Archie.

Po amerykańskim czas na komiks francuski, z podziałem na komiksy dla dzieci oraz dorosłych. Wśród tych adresowanych do najmłodszych nie mogło oczywiście zabraknąć legendarnego komiksu o przygodach Gala Asteriksa. Dla starszych czytelników prezentowany jest m. in. Człowiek z Ciguri autorstwa Moebiusa. Następnie przechodzimy do komiksu belgijskiego. Wśród zeszytów dla dzieci znajdziemy Smerfy, dla dorosłych będzie to np. Thorgal. W kolejnych gablotach znajdują się komiksy polskie. Pośród dziecięcych powszechnie znany Tytus, Romek i A’Tomek Papcia Chmiela, w tych adresowanych do dorosłych znajdziemy m. in. Funky Kovala czy Jeża Jerzego.

Gabloty stojące zamyka manga, czyli komiks japoński. Na początek prezentowane są powieści graficzne, np. Samotny smakosz. W drugiej gablocie wyeksponowane są wielotomowe cykle, takie jak np. Sherlock.

W gablotach wiszących znajdują się komiksy będące adaptacjami znanych dzieł literackich, zarówno dla dzieci (Mały Książę), jak i dorosłych (Mistrz i Małgorzata), komiksy biograficzne przybliżające życie znanych malarzy, pisarzy, naukowców czy twórców komiksowych, komiksy edukacyjne obejmujące tak zróżnicowane kwestie jak prawa dziecka czy informatyka kwantowa, komiksy polityczne i filozoficzne i wreszcie powieści graficzne, np. Maus. Wystawę kończą książki poświęcone teorii i sztuce komiksu.

Wystawę przygotował Dział Zbiorów Specjalnych

OTWÓRZ WYSTAWĘ