Wybitni ilustratorzy książki dziecięcej cz. 9

Teresa Wilbik

Teresa Wilbik (ur. w 1938 roku w Warszawie) – ilustratorka, autorka opracowań graficznych książek i czasopism dla dzieci i młodzieży. W latach 1959–1964 studiowała w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa w pracowni Eugeniusza Eibischa oraz na Wydziale Grafiki w pracowni ilustracji Jana Marcina Szancera. Studia ukończyła dyplomem z wyróżnieniem. W latach 1971–1972 pracowała jako redaktor artystyczno-graficzny w Instytucie Wydawniczym „Naszej Księgarni”. Ponadto współpracowała z wieloma wydawnictwami, ilustrując książki.

Artystka posługiwała się nowatorskimi rozwiązaniami, nadając każdej ilustrowanej książce indywidualny charakter. W swojej pracy posługiwała się rysunkiem i malarstwem. Jej charakterystyczne, pogodne postacie i łagodna kreska wprowadzały najmłodszych czytelników w dziecięcy świat marzeń. Można zauważyć to na przykładzie kreskowych ilustracji do książki O małej spince i dużym pstrągu Adama Bahdaja i malarskich ilustracji do Czarodziejskiego młyna Jerzego Afanasjewa.

Była wielokrotnie nagradzana w kraju i za granicą. Zdobyte nagrody i wyróżnienia to m.in.: Srebrny Medal na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Edytorskiej (1971), Nagroda Prezesa Rady Ministrów za twórczość artystyczną dla dzieci i młodzieży (1978), Złote Jabłko na Biennale Ilustracji w Bratysławie (1979), wpis na Listę Honorową IBBY w kategorii ilustrator przyznany w Bratysławie (1980) oraz Medal Polskiej sekcji IBBY za całokształt pracy artystycznej w dziedzinie ilustracji dla dzieci przyznany w 2007 roku.

OTWÓRZ WYSTAWĘ