Niepodległość widziana oczami dzieci

Niepodległość widziana oczami dzieci – oto wystawa prezentująca zwycięskie prace, które nadesłane zostały na dwa konkursy niepodległościowe ogłoszone przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi we współpracy z łódzkim Wydawnictwem Literatura.

Konkursy ogłoszone zostały w 2018 r. w związku z obchodami 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Konkurs „Bohater Niepodległości” skierowany był do uczniów klas I-III szkół podstawowych z terenu województwa łódzkiego. Uczestnicy konkursu wykonali portrety bohaterów opowiadań znajdujących się w książce „Odzyskana niepodległość. 10 opowiadań z XX wieku” autorstwa Grażyny Bąkiewicz, Kazimierza Szymeczko i Pawła Wakuły (Łódź: Wydawnictwo Literatura, 2018). Technika wykonania portretu była dowolna, a wielkość pracy nie mogła przekraczać formatu A3. Wśród wybranych przez dzieci bohaterów znaleźli się m. in. Józef Piłsudski, Krystyna Krahelska ps. Danuta, Stefan Pogonowski, Gabriel Narutowicz i wielu innych. Powstały oryginalne portrety, których żaden z bohaterów by się nie powstydził.

Konkurs „Afisz z Niepodległością” skierowany był do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych z terenu województwa łódzkiego. Młodzi twórcy przygotowali plakaty i afisze promujące odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Pomysłów było wiele, a techniki wykonania bardzo różne. Powstały szkice, wyklejanki, krzyżówki, obrazy… Z takimi afiszami i plakatami spokojnie możemy promować Niepodległość!

We wszystkich pracach nadesłanych na konkursy widać zaangażowanie, kreatywność, pasję. Dziękujemy każdemu, kto poświęcił swój czas, aby pokazać jak widzi Niepodległość i jej bohaterów.

Gratulujemy laureatom i życzymy im wielu sukcesów literackich i artystycznych!


Zapraszamy do obejrzenia prac.


Wystawę przygotowało Biuro Promocji.

OTWÓRZ WYSTAWĘ