Wybitni ilustratorzy książki dziecięcej cz. 7 Bohdan Butenko

Bohdan Butenko (ur. 8 lutego 1931 w Bydgoszczy) – polski rysownik, ilustrator i grafik, autor komiksów i książek, scenarzysta, projektant lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych. W 1955 r. ukończył Akademię Sztuk Plastycznych w Warszawie. Dyplom obronił w pracowni Jana Marcina Szancera.

Dorobek ilustratorski Bohdana Butenki obejmuje ponad 200 pozycji książkowych. Znaczna większość spośród opracowanych graficznie i zilustrowanych książek ukazała się nakładem wydawnictwa „Nasza Księgarnia”, z którym związany był zawodowo jako redaktor artystyczny. Istotną część jego dorobku stanowią komiksy – jest twórcą postaci Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara.

Skłonność artysty do eksperymentów na polu formy zaowocowała ciekawymi rozwiązaniami, np. w książce pt. „Przygoda zajączka” (1975) uzyskał efekt animacji, wykorzystując jedynie dwubarwne linie i folie przesłaniające kolor, zaś cykl o Kwapiszonie utrzymany jest w niestandardowej formie kolażu fotograficzno-rysunkowego. Bohdan Butenko jest ponadto autorem opowiadań dla dzieci opartych o absurdalne, trafiające do dziecięcej wyobraźni poczucie humoru, np. „KrUlewna Śnieżka” (2008) czy „Grzyby i król” (2013). Członek Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych (IBBY). W 1990 ilustrowana przez niego książka „O Felku, Żbiku
i Mamutku” została uznana książką roku przez polską sekcję IBBY. W latach 1990–2011 pełnił funkcję prezesa Fundacji „Świat Dziecka”, której był współzałożycielem. Opracował projekt statuetek Donga, przyznawanego przez tę instytucję.

Wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą, m.in.: siedmiokrotny laureat nagród
i wyróżnień w konkursie PTWK („Najpiękniejsza Książka Roku”), trzykrotny laureat Internationale Buchkunst-Ausstellung w Lipsku, nagrody „Premio Europeo” (Padwa)
i IMAGE (Istambuł). Otrzymał także liczne nagrody za całokształt twórczości, m.in.: Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal PS IBBY, Nagroda Specjalna Fundacji "ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom", Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Od 2012 r. jest Kawalerem Orderu Uśmiechu.

OTWÓRZ WYSTAWĘ